Güçlü bir bağışıklığın öneminin arttığı bu dönemlerde, vitamin ve mineraller yönünden zengin; en doğal ve en kolay bağışıklık güçlendirici olarak soğuk sıkım sebze ve meyve suları öne çıkıyor. Gelin bu mucizevi yönteme hep birlikte göz atalım.

Soğuk Sıkım (Cold Press) Nedir?

Cold press yani soğuk sıkım  (soğuk press ) yöntemi; besinleri bıçaklar ile parçalamadan; besinleri yavaş yavaş ezerek suyunu  çıkaran bir yöntemdir. Cold Press, bir malzemenin ısıl işlem uygulanmaksızın, soğuk olarak şekillendirilmesidir.  Cold press yöntemi; düşük hızda çalışarak, meyve ve sebzeleri içindeki posadan ayrıştırır; vitamin & mineral ve enzim içeriği yüksek içecekler elde edilir; bu yöntem aynı zamanda oksijenle ile teması minimuma indirerek oksidasyonu da önler.

Diğer Meyve Sıkacaklarından Farkı Nedir?

Katı sebze sıkacaklarının aksine, cold press sıkacaklarda bıçak kullanılmıyor, onun yerine sebze ve meyveler ezilerek posaları çıkarılıyor. Oksidasyon riski olmadığından sebzelerin içindeki yararlı enzimler kayba uğramıyor. Çok daha az posa çıkardığı içinse sebzedeki yararlı besinlerin çoğunu muhafaza etmiş oluyorsunuz, böylece katı sebze sıkacaklarından 6 kat daha fazla enzim, mineral ve vitamin içeriyor.

Katı sebze sıkacakları ile sıktığınız sebze ve meyve  suyunu hemen tüketmeniz gerekirken, cold press sebze suyunuzu 48 saate kadar dolapta muhafaza etmeniz mümkün. Yine de içeriğinden olabildiğince fazla faydalanmak için aynı gün içinde ve taze olarak tüketilmesini öneririz.

Neden Tüketmeli?

Vücudumuzda en yüksek faydayı sağlayabilmek adına meyve ve sebzeleri çiğ tüketmenin öneminde özellikle bahsedilir. Sebze ve meyveler ısıl işleme maruz kaldıkça besinlerden alacağımız vitamin değerleri de azalır. Ancak bütün sebzeleri çiğ tüketmek herkes için çok da kolay olmadığı gibi, sebze ve meyve sularından tüketebileceğiniz miktarda sebze ve meyveyi tek seferde yemek çok da kolay değil hatta imkansızdır. Cold Press meyve ve sebze suları, antioksidan ve lifler bakımından zengin olmalarıyla da bir sağlık deposudur. Antioksidanlar; vücutta inflamasyona sebep olan serbest radikallerle savaşırken, zengin lif içeriği ise bağırsak sağlığı açısından hayati öneme sahip olan probiyotiklerle mikrobiyotamızı daha sağlıklı hale getirir.

Siz de dilerseniz Cold Press Yöntemi ile ürettiğimiz Detoks suları ile vücudunuzdan toksinleri uzaklaştırabilir, ödemden kurtulabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize yazın!.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?