Kilo verme sürecinde ne yediğimize dikkat etmeye çalışırız. Peki ne yediğimize dikkat ettiğimiz kadar ne kadar yediğimizi de göz önünde bulunduruyor muyuz?

Porsiyon kontrolü, diyetinizin ivme kazanıp kazanamaması konusunda ciddi önem taşır. Kişiden kişiye göre değişebilen porsiyon miktarı net belirtilmediği takdirde kafa karışıklığına neden olabilir.

Doğru porsiyon kontrolünüz beslenme uzmanlarımız tarafından vücut kitle endeksiniz, yaşınız, medikal geçmişiniz, kullandığınız ilaçlarınız ve yaşam tarzınıza göre belirlenmelidir. Çünkü her diyet kişiye özeldir dolayısıyla her porsiyon miktarı da kişiye özel olmalıdır.

Porsiyon Miktarları

Makarna, pirinç, bulgur gibi karbonhidratların 1 porsiyon ölçüsü 2-3 yemek kaşığı kadardır. Ortalama 30-40 g’dır.

1 tabak pilav yediğinizde kaç porsiyon yediğinizi farkettiniz mi?

Çorbalara gelirsek 1 porsiyon çorba aslında 1 kepçe çorbaya eşdeğerdir. Dopdolu 1 kase çorba içtiğimizde kendimizi rahat hissediyoruz ama aslında 3 porsiyon kadar çorba tüketiyor oluyoruz. Ayrıca 1 kepçe çorbanın 1 dilim ekmeğe eşit olduğunu da unutmamalıyız.

En çok kafa karıştıran porsiyon kontrollerinden biri de meyvelerdir. 1 adet portakal – 1 adet küçük muz – 12 parça üzüm yediğinizde 3 porsiyon meyve tüketmiş oluyorsunuz.

Porsiyon kontrolü kafamı çok karıştırıyor, bir türlü ayarlayamıyorum derseniz aynı diyet listeniz gibi porsiyon kontrolünüzü de kişiselleştirebilirsiniz. Pirinç, bulgur, makarna gibi karbonhidratlar için yumruğunuz kadar, sebzeler için 2 avuç içi kadar ve et-tavuk-balık grubu için 1 avuç içi kadar porsiyonunuzu ayarlayabilir, diyetinize kolaylıkla devam edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize yazın!.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?